Спосіб застосування згорткової нейронної мережі для розпізнавання особи і емоцій користувача за клавіатурним почерком
DOI:
https://doi.org/10.20535/2074-9481.2(38).2019.232654Анотація
Важливим напрямком підвищення захищеності та розширення функціональних можливостей сучасних інформаційних систем є впровадження в них засобів розпізнавання особи і емоцій користувачів за їх клавіатурним почерком. Показана доцільність вдосконалення вказаних засобів розпізнавання за рахунок впровадження в них сучасних нейромережевих рішень. Розроблено спосіб застосування згорткової нейронної мережі для розпізнавання особи і емоцій користувача за клавіатурним почерком, оригінальними рисами якого є процедура адаптації структурних параметрів згорткової нейронної мережі типу VGG до очікуваних умов застосування та процедура визначення вхідного поля, котра забезпечує представлення параметрів клавіатурного почерку у вигляді квадратного малюнку з трьома кольоровими каналами. Після адаптації структурних параметрів мережа VGG реалізована з використанням пакета прикладних програм MATLAB R2018b, що забезпечило можливість проведення комп’ютерних експериментів, спрямованих на верифікацію запропонованого способу. В результаті проведених комп’ютерних експериментів визначено, що використання запропонованого способу застосування згорткової нейронної мережі дозволяє досягти точності розпізнавання особи користувача близько 82% при 50 епох навчання. Показана необхідність подальших досліджень в напрямку формування навчальної вибірки, що забезпечить якісне навчання нейромережевої моделі.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Юрій Олексійович Кулаков, Людмила Олексіївна Терейковська, Ігор Анатолійович Терейковський

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому збірнику, погоджуються з такими умовами:
1 Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають цьому збірнику право першої публікації своєї роботи, яка після публікації друкованої версії збірника автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому збірнику.2 Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим збірником (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому збірнику.
3 Політика збірника дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.